Tatuażysta z Auschwitz (ebook)


POBIERZ TERAZ

Dostępne formaty
MOBI PDF AZW ePUB  

Ocena: 4


Prawdziwa przekaz Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Milczał za pomocą z nadwyżką połówka wieku, blisko przed śmiercią zdecydował zwijać się odzwierciedlić swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to nie inaczej przekaz Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka. Lale Sokołow trafił w stronę obozu w Auschwitz w 1942 roku. Pył w tamtych/tych czasach dwadzieścia sześć lat, znał garść języków. Pył tatuować numery na przedramionach przybywających w kierunku obozu więźniów. Zadawać im bolesność i cierpienie, naznaczać na całe życie. Podziękowania swoim obowiązkom cieszył warcholić w obozie wyjątkową wolnością, mógł pogrążać się po zanim odwlekać z większą swobodą niżby szczątek osadzonych. Wykorzystał to, ażeby udzielać komuś pomocy innym. O Auschwitz powstało już masę książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła kawalerska/ ułańska fantazja i wytrzymałość ducha głównego bohatera. Plus miłość. W kolejce na tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona małolatka – Gita – a młodzieńczy Lale zakochał bisurmanić się w niej od pierwszego wejrzenia. To w tej chwili w obozie po fanga doskonały rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich przyjaźń przetrwało nazistowskie piekło, pobrali zwijać majdan i spędzili wespół resztę życia. Lale Sokołow zdecydował swawolić zobrazować swoją historię jedynie po śmierci Gity. To łamiąca serce, a razem dodająca otuchy opowieść.


Szczegóły

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron: 209
Rozmiar 4,8 MB
Data premiery: 2018-04-18
Tytuł: Tatuażysta z Auschwitz
Autor: Morris Heather
Tłumacz: Gucio Katarzyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 209
Data premiery: 2018-04-18
Rok wydania: 2018
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 26060231

Komentarze

 1. Avatar Maciej Żmijewski Maciej Żmijewski napisał(a):

  Dobra, mocna lektura podparta mocnymi faktami. Pokazuje, że dzięki otwartości umysłu i pozytywnemu nastawieniu można wiele zdziałać, wręcz można przeżyć ! Wbrew pozorom to historia o miłości, wytrwałości i przywiązaniu. Polecam z czystym sercem !

 2. Avatar zener7 zener7 napisał(a):

  Książka godna polecenia

 3. Avatar Rajmund Rajmund napisał(a):

  Bardzo dobra książka dobrze się czyta nie ma zbędnych opisów.

 4. Avatar Anonim Anonim napisał(a):

  extra życie w ciekawym świecie. tragicznym. poprawia uczucie jak mamy dobrze w naszych czasach bez hitlerowców, i innych takich!!!

 5. Avatar Alina Alina napisał(a):

  Trzeba przeczytać. Świetnie napisana książka. Spojrzenie na Auschwitz z troszkę innej perspektywy. Polecam.

 6. Avatar Anonim Anonim napisał(a):

  Książki o Auschwitz są lepsze i gorsze. Ta się dość niepozornie zapowiada, ale im dalej, tym ciekawiej, chociaż to chyba niewłaściwe słowo w przypadku literatury z tego zakresu. Książka niebywale pochłaniająca! Opowiada historię człowieka przedsiębiorczego, zaradnego, niezłomnego. Osobowość tatuażysty godna autentycznego podziwu a nawet zazdrości! No i miłość w tle co w literaturze "obozowej" jednak jest dość niebywałe.

 7. Avatar Anonim Anonim napisał(a):

  Książka mi się bardzo podobała, przepiękna i zarazem wstrząsająca opowieść o miłości i chęci przetrwania, polecam.

 8. Avatar Anonim Anonim napisał(a):

  Wstrząsająca historia pokazująca obóz koncentracyjny z innej strony. Przeczytałam z zaciekawieniem w ciągu 2 dni. Polecam

 9. Avatar Weronika21 Weronika21 napisał(a):

  Nieprawdopodobna historia, która miała miejsce w tak okrutnym czasie i miejscu. Czasami, az ciężko uwierzyć w to co się czyta. Polecam, książka pochłania

 10. Avatar zapolskadaria zapolskadaria napisał(a):

  To książka, którą trzeba przeczytać, piękna historia miłości, która narodziła się w okrutnych warunkach. Mnóstwo informacji jak wyglądało życie w obozie, jak można było sobie radzić. Na pewno pozycja obowiązkowa na liście każdego, kto kocha czytać.

 11. Avatar Marta Baczyńska-Strzecha Marta Baczyńska-Strzecha napisał(a):

  Bardzo fajna książka. Dobrze opowiedziana historia.

 12. Avatar Wioletta Wioletta napisał(a):

  Polecam .. warto przeczytać , nieprawdopodobne ale niestety prawdziwe

 13. Avatar Ewa Dranka Ewa Dranka napisał(a):

  Piękna książka o miłości, o miłości do drugiego człowieka i chęci życia. Polecam każdemu.

 14. Avatar BartoszCzyta BartoszCzyta napisał(a):

  Oznakowanie więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: Tatuowanie więźniów wprowadzono w obozie Auschwitz-Birkenau w 1942 r., po raz pierwszy stosując go wobec grupy 10 000 jeńców sowieckich, którym wytatuowano numery ewidencyjne na piersiach (zamiast wydania im jenieckiego „nieśmiertelnika”). Wkrótce system tatuowania numerów ewidencyjnych wprowadzono w odniesieniu do pozostałych więźniów. Tatuaże z numerami nanoszono u osób dorosłych na wewnętrznej stronie przedramienia, natomiast u dzieci, zarówno narodzonych w obozie, jak i przybyłych z matkami – na udzie. Opis fabuły: Lale trafia do obozu koncentracyjnego gdzie od początku traktowany jest jak każdy inny - zwykły śmieć. Przyrzeka samemu sobie, że za wszelką cenę przeżyje to więzienie. Lale to człowiek o złotym sercu co widzimy już początkowo, gdy zostaje tatuażystą w obozie. Robi to tylko dlatego, że jest święcie przekonany iż inna osoba może zadawać dodatkowy ból, a on sam będzie wykonywać swoją pracę jak najdelikatniej potrafi. To co widzi podczas swojej przekracza ludzkie pojęcie. Jest świadkiem traktowania wszystkich tych ludzi, upokarzania, głodzenia i mordowania. On za wszelką cenę chce oszczędzić cierpienia chociażby w tym co robi. Pewnego dnia tatuuje kobietę o imieniu Gita. Od samego początku w głębi serca wie, że to nie jest zwykła kobieta. Uczucie jakie się właśnie narodziło w jego sercu doprowadza do złożenia wewnętrznej przysięgi - ZROBIĘ WSZYSTKO, ABY GITA PRZEŻYŁA. Ile jest w stanie poświęcić dla tej kobiety ? Dla kogo? Taka książka jak Tatuażysta z Auschwitz wydaje się być lekturą obowiązkową dla każdego. Jest to historia, którą każdy z nas powinien znać. Główny bohater - Lale Sokołow przerywa milczenie i postanawia opowiedzieć historię ze swojej perspektywy. Robi to dość późno, ponieważ dopiero po śmierci Gity. Powieść wywołuje skrajne emocje takie jak przerażenie, smutek, strach, a jednocześnie jest przepełniona wzajemną miłością głównego bohatera i Gity. Tematyka obozów koncentracyjnych nie jest łatwą lekturą i wydaje się, że trzeba do niej dorosnąć. A przede wszystkim mieć już jakąś świadomość tego co się stało. Ciężko napisać, że jest to świetna książka skoro dotyczy obozu koncentracyjnego. Niektóre opisy są naprawdę dla ludzi o mocnych nerwach. Moim zdaniem: Tatuażysta z Auschwitz to historia oparta na wstrząsających wydarzeniach przeżytych przez głównego bohatera. Historia o człowieku, który chciał za wszelką cenę pomóc innym. To kolejna książka, a raczej nowo odkryty skrawek historii Auschwitz o której przyznam się szczerze dużo nie wiedziałem. Od bardzo dawna interesują się tematyką obozów dlatego książek o nich przeczytałem kilka. Ta akurat pozycja należy do jednej z dwóch, które uważam za "najlepsze". Jeżeli tylko interesujecie się tematyką polecam wam bardzo :)

Zostaw odpowiedź

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *